Poprawa kartkówki

 0    10 adatlap    aleksandrahotlos
letöltés mp3 Nyomtatás játszik ellenőrizze magát
 
kérdés język polski válasz język polski
Dlaczego mówimy, że replikacja DNA jest semikonserwatywna?
semi - pół
konserwatywny - niechętny do zmian
kezdjen tanulni
W nowej cząsteczce DNA (po replikacji) jedna nić pochodzi ze starej cząsteczki DNA, a druga (nowa) nić jest dobudowana na zasadzie komplementarności.
Na czym polega funkcja mRNA
kezdjen tanulni
mRNA przenosi informację o budowie białek z jądra komórkowego (z DNA) na rybosomy (miejsce syntezy białek).
Cukier wchodzący w skład cząsteczki DNA i RNA
kezdjen tanulni
Cukier wchodzący w skład cząsteczki DNA to deoksyryboza.
Cukier wchodzący w skład cząsteczki RNA to ryboza.
Reszta kwasu nieorganicznego wchodząca w skład cząsteczki DNA I RNA
reszta kwasu zaznaczona czerwowym kółkiem
Związki nieorganiczne – związki nie zawierające atomów węgla.
kezdjen tanulni
Reszta kwasu fosforowego PO4
kwas fosforowy H3PO4
Rola wiązania wodorowego w kwasach nukleinowych
Wiązanie wodorowe tworzy się pomiędzy atomem wodoru o cząstkowym ładunku dodatnim a wolną parą elektronową silnie elektroujemnych atomów, takich jak azot, tlen czy fluor.
kezdjen tanulni
W DNA wiązanie wodorowe tworzy się pomiędzy parami komplementarnych zasad azotowych dwu nici DNA. W rezultacie oba łańcuchy DNA są utrzymywane razem.
Dzięki istnieniu wiązań wodorowych możliwe jest tworzenie się struktury przestrzennej DNA (podwójnej helisy), a także tRNA
Wykaż znaczenie poprawności kopiowania DNA w procesie replikacji DNA
Na schemacie pokazano błąd replikacji polegający na błędnym sparowaniu zasad azotowych. W przypadku, gdy nie zostanie on natychmiast naprawiony, zachodzi mutacja, czyli zmiana materiału genetycznego komórki
kezdjen tanulni
Jeśli replikacja DNA jest błędna, komórki potomne otrzymają DNA o innej informacji iniż komórki macierzyste. Nie będą w stanie poprawnie syntetyzować białek co zaburza funkcjonowanie organizmu.
Polimeraza DNA ma zdolność do sprawdzania poprawności parowania nukleotydów i usuwania nukleotydów nieprawidłowo wstawionych.
Dlaczego ekspresja genów w komórkach wątroby jest inna niż w komórkach szpiku kostnego?
Jest to przykład regulacji ekspresji genów. W zależności, jakie funkcje pełni dana komórka, inne fragmenty DNA komórki ulegają ekspresji. Komórka kontroluje, które geny z wielu genów występujących w jej genomie mają zostać "włączone"
kezdjen tanulni
Ekspresja genów w tych komórkach różni się, ponieważ komórki te pełnią różne funkcje. Komórki te muszą więc produkować różne białka, specyficzne dla konkretnych funkcji, jakie pełnią.
Zatem geny aktywne w komórkach wątroby będą inne niż geny aktywne w komórkach szpiku kostnego. Ekspresja genów będzie przebiegać inaczej
Dlaczego przed podziałem komórki ilość DNA ulega podwojeniu?
kezdjen tanulni
Replikacja to podwojenie informacji genetycznej. Replikacja odbywa się przed podziałem komórki. Dzięki temu po podziale komórki każda z komórek potomnych otrzymuje taką samą ilość DNA, jak komórka macierzysta.
DNA już po replikacji, ale jeszcze przed podziałem komórki to chromosom z dwiema chromatydami, czyli dwiema cząsteczkami DNA. Kazda chromatyda to jedna cząsteczka DNA.
Czy jest możliwy proces odwrotny do transkrypcji czyli uzyskanie DNA na podstawie RNA?
Retrowirus to rodzaj wirusa, którego materiał genetyczny zakodowany jest w RNA
kezdjen tanulni
Proces odwrotny do transkrypcji jest możliwy. Jest prowadzony przez retrowirusy, które na podstawie własnego RNA, syntetyzują nić DNA (3) po wniknięciu do komórki (2), np. człowieka. Następnie wbydowują własne DNA do genomu człowieka.(4)
Po zainfekowaniu komórki retrowirus wykorzystuje swój własny enzym odwrotnej transkryptazy do wytworzenia dwuniciowego DNA z genomu RNA.
Stopnie upakowania DNA w jądrze komórkowym
Jak można zmieścić DNA (zawierającym kilka milionów lub miliardów nukleotydów) w mikrometrowym jądrze? Należy DNA maksymalnie pozwijać i upakować.
kezdjen tanulni
Łańcuch DNA jest owijany na osiem białek histonowych i powstają nukleosomy. Pomiędzy nimi jest DNA łącznikowy (bez białek). Taka nić nazywa się chromatyna. Następnie cały sznur z białkami zaczyna się zwijać, tworząc solenoidy, które się zwijają w pętle.
Jeśli komórka zaczyna się dzielić, DNA jest ściśnięte jeszcze silniej. Powstają uporządkowane struktury – chromosomy.

Kommentár közzétételéhez be kell jelentkeznie.